Dzisiaj o czymś niecodziennym, co nie interesuje szeroką grupę odbiorców, ale jest modne i angażuje coraz więcej młodzieży. Wielcy fani mogą się temu przyglądać godzinami, niekiedy nie potrafiąc przestać. Można się od tego łatwo uzależnić. O czym mowa?
Świetnie wszystkim znany skarb dzieciństwa: "Dragon Ball"
Anime (z japońskiego) - skrót wymowy angielskiego słowa animation w języku japońskim, oznaczający japońską animację.
W Japonii tym terminem określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią natomiast, słowo "anime" służy wyłącznie do określenia japońskiej animacji. Wiadomo, że przez rozwój współczesnej technologii, do jej stwarzania używa się komputerów.Jeśli chodzi o fabułę anime to jest ona całkowicie fikcyjna z wieloma elementami fantastyki (najważniejsze typy fantastyki jakie istnieją!)
Ale może coś na temat historii?
Animacja Japońska ma bardzo długą historię która obejmuje ponad dziewięć dekad, przez to Anime jako forma sztuki i rozrywki funkcjonuje już prawie sto lat, czyli jak widzimy szmat czasu! Forma Anime służy jako środek społecznego komentarza, a dodatkowo sam w sobie tworzy niespotykany styl wizualny w porównaniu do innych filmów czy seriali animowanych. Historia rozpoczyna się w 1914 roku w Japonii. Japońskie granice zostały otwarte w 1854 roku. To sprawiło, że techniki animacji które rozwinęły się na Zachodzie można było łatwo przetransportować do Japonii. Pierwsze prace, inspirowane przez pionierów amerykańskich i europejskich, zostały wyprodukowane przez hobbystów filmowych.Przedstawiam jedno z pierwszych OFICJALNYCH dzieł japońskiej animacji, z: (uwaga!) 1917 roku!
Pierwsze trzy filmy tworzone w Japonii można było zmieścić na jednej rolce filmowej!
Jakiej treści były to filmy?
Głównie: starych ludowych opowieści i legend samurajskich.
Jednakże szperając po internecie, najprawdopodobniej natrafiłam na jedną z najstarszych zachowanych japońskich animacji na świecie! W 2005 odkryto w Japonii ponoć jeszcze starszą, pięćdziesięcioklatkową animację z 1907 roku, która przedstawia:
chłopca w marynarskim ubranku rysującego ruchome postacie na tablicy
Czyżby odkryto, że Japończycy sami wynaleźli animację? Tego niestety się już nie dowiemy.
Bardzo ważnymi w historii anime stały się lata 80 i 90, gdyż właśnie wtedy ten jakże specyficzny gatunek zrobił kolejny krok w kulturze popularnej. Film "Akira" opowiadający o apokaliptycznym Tokio z gangami motorowymi na czele oraz bohaterem o ponad naturalnych zdolnościach, odniósł ogromny sukces nie tylko na rynku japońskim, ale także na całym świecie!
Anime porusza wiele społecznych tematów, pełni funkcję komentarza nawiązującego do ówczesnego społeczeństwa.
- w latach 30 XX wieku pełnił funkcję propagandy wojennej!
- w latach 50 i 60 Japończycy wynaleźli swój własny, unikatowy styl animacji, zrywając z amerykańskim.
Powinniśmy wszyscy razem wspólnie przeanalizować kolejny aspekt interesującego skrawka japońskiej kultury jaką jest MANGA! Co to właściwie za twór?
Co mówi nam słownik?Manga to nic innego jak rodzaj japońskiego komiksu. Co jeszcze możemy o tym powiedzieć?
Podobno "manga" to japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej.
To właśnie popularne mangi są adaptowane na filmy i seriale anime! Czyli możemy uznać, że właśnie od nich się wszystko zaczyna!
Na całym świecie możemy znaleźć ich mnóstwa nakładów, a w samej Japonii stanowią one 1/3 wszystkich wydawnictw, które wydają książki, gazety itp. Podobno nawet pomagają młodym Japończykom w nauce!
COŚ o stylu mangi? Strony czyta się od prawej do lewej, tak jak w tradycyjnym japońskim piśmie. Uwagę każdego czytelnika przyciągają ogromne oczy oraz "wschodnie" rysy postaci, nota bene naśladujące styl kreskówek Disneya! Przez kogo? Niejakiego Osamu Tezuka - twórcę japońskich komiksów, nazywanego "bogiem mangi", a nawet porównywanego z Waltem Disneyem!
http://rozmowywtoku.tvn.pl/wideo,1027,v/co-to-jest-manga-i-anime-posluchaj-eksperta,695929.html - gorąco odsyłam do tej strony i nie chodzi o program lecz o króciutki wywód pewnej psycholog, która podsumowuje różnicę między anime oraz mangą i stara się wyjaśnić jak duże znaczenie mają one dla dzisiejszej młodzieży. Dobrze wiemy, że w Polsce popularność japońskiej sztuki, szczególnie wśród nastolatków wzrasta coraz bardziej i uważana jest za coś nietypowego, oryginalnego i dlatego też "fajnego".
Dla zainteresowanych, którzy uwielbiają rysować:
A co z poszczególnymi gatunkami?
Istnieje wiele gatunków anime oraz mangi, w tym także odpowiednich dla tradycyjnego kina aktorskiego, gdyż zawierają w sobie elementy akcji, przygody, historii, dramatu, komedii czy erotyzmu.Według wiki anime: "Większość anime łączy w sobie elementy kilku różnych gatunków, jak i wiele różnych tematów, co utrudnia jednoznaczne ich kategoryzowanie. Może wydawać się, że dane anime ma prostą fabułę, ale jednocześnie może cechować się ono o wiele większą złożonością, głębokością przedstawionej historii oraz jej bohaterów."
PRZEDSTAWIAM BARDZO DŁUGĄ LISTĘ GATUNKÓW ze źródła: http://anime-wiki.pl/wiki/Gatunki_anime
Nazwy i krótkie opisy gatunków charakterystycznych dla anime i mangi:
- anime progresywne – "film artystyczny", produkcja łamiąca jakieś kanony; termin trudny do jednoznacznego zdefiniowania, stąd też nie można podać konkretnych przykładów anime progresywnych, ale wymienia się wśród nich m.in. Furi kuri, Meikyū monogatari czy Wirtualną Lain
- bishōjo – jap. 'piękna dziewczyna'; anime, w którym ważną rolę odgrywają piękne dziewczyny,
- bishōnen – jap. 'piękny chłopak', np. Tajemnica przeszłości
- ecchi – anime o podtekstach erotycznych, niewybrednym humorze erotycznym, aczkolwiek bez pokazywania stosunków płciowych, np. Chobits, Green Green
- hentai – jap. 'zboczeniec', w Japonii termin nie jest stosowany, a samo słowo jest odbierane negatywnie np.Chōjin densetsu Urotsukidōji
- yaoi – erotyczne bądź romantyczne anime gejowskie,
- yuri – erotyczne bądź romantyczne anime lesbijskie
- shōtacon lub shōtakon – od shōtaro complex; erotyczne anime z młodymi chłopcami
- lolicon lub rorikon – od lolita complex; erotyczne anime z młodymi dziewczętami
- josei – jap. 'młoda kobieta'; anime przeznaczone dla młodych kobiet, rzadko spotykane,
- mecha – anime z wielkimi robotami lub humanoidami
- moe – anime lub manga zawierające postaci bardzo zuchwałe lub słodkie np. Lucky Star
- seinen – anime przeznaczone dla starszej młodzieży, np. V
- sentai super sentai – jap. 'walcząca drużyna'; anime, które wśród głównych postaci zawiera drużynę superbohaterów
- shōjo – jap. 'młoda panienka' lub 'mała dziewczynka'; anime przeznaczone dla dziewczyn
- shōnen – jap. 'chłopiec'; anime przeznaczone dla chłopców, np. Dragon Ball, Naruto, Bleach
- mahō shōjo (magical girls) – anime o nastoletnich bohaterkach, posiadających nadprzyrodzone moce. np Sailor Moon
- mahō shōnen (magical boys) – odpowiednik mahō shōjo z chłopcami
- shoujo-ai – jap. 'dziewczęca miłość'; anime o romansach między żeńskimi postaciami, np. Rewolucjonistka Utena; termin nie obowiązuje w Japonii, utworzony został na Zachodzie na wzór shōnen-ai, aby odróżnić lesbijski romans od erotyki
- shonen-ai (lub BL, boys love) – jap. 'chłopięca miłość'; anime o romansach między męskimi postaciami, np. Gravitation, Ai no kusabi: Miłość na uwięzi
Mam nadzieję, że nie przeraziła Was ta ilość i mimo wszystko przeczytaliście! Jest to świetny przewodnik dla tzw. "animemaniaków" oraz ludzi zaciekawionych,chcących poznawać różne, także dziwne typy anime czy mangi (komiksy mają podobną tematykę) jakie zostały na tym świecie stworzone. Jeśli chodzi o mnie to osobiście uważam, że niektóre brzmią wręcz absurdalnie! Ktoś kogo interesuję jakakolwiek kategoria, niech szuka, ogląda, czyta! - i najlepiej niech podzieli się swoimi doświadczeniami!
Od razu nasuwa się pytanie: jakie polskie strony internetowe mogą nam posłużyć do łatwego i przyjemnego oglądania japońskich seriali czy czytania komiksów?
Mamy ich w bród! np.
* http://www.animezone.pl/
* http://anime.com.pl/
* http://anime-odcinki.pl/
* http://manga-journey.prv.pl/ -> to są tylko nieliczne ze stron!
Fanami anime oraz mangi dzieci stają od początku swojego dzieciństwa, nawet tego nie wiedząc! Myślicie, że serial typu: "Dragon Ball" czy popularne wśród dziewczynek "Witch" do tego nie należą?! (Doczytałam, że W.I.T.C.H. oprócz włoskiego komiksu czy serialu, posiada także własną mangę, więc nie ma tutaj żadnego przekłamania). Szał na japońskiego anime w Polsce trwa już od dawna!
Jednak chyba nie wszystkich on przekonuje... Są jednostki, które w życiu o takiej odsłonie Japonii jeszcze nie słyszały. Zresztą na koniec zobaczcie sami:
Szczerze to nigdy nie interesowałam się anime, ale może jednak.
OdpowiedzUsuńhttp://chcecosznaczyc.blogspot.com/