Witam! Dzisiaj przeniesiemy się w świat narysowany, którego nie słyszymy, tylko widzimy, przeważnie na kartce papieru iii z pewnością pomagamy sobie pobudzić własną wyobraźnię!! Bardzo prosto możemy stworzyć własne opowiadanie za pomocą co najmniej dwóch rysunków z wypowiedziami naszych postaci (które znajdują się w dymkach) z dopiskiem narratora. O czym mówię?
KOMIKS! Zasada łączenia sztuki wizualnej z narracyjną.
Z angielskiego: "comic strip", gdzie pierwszy człon poświadcza humorystyczny charakter opowiastki, a drugi: formę jej podania w postaci zestawionych obok siebie obrazków. Co mówi o tym Mały Słownik Języka Polskiego?
Definiuje jako "historyjkę obrazkową opatrzoną napisami zwykle o charakterze sensacyjnym, humorystycznym i o niskim poziomie artystycznym". Czy ta definicja nie uraża naszej sztuki. która ma do zaoferowania coś więcej?Niby komiks to nic innego jak utworzenie i połączenie ze sobą kilu obrazków składających się na jakieś opowiadanie. Ale sądzę, że nie musi to być zwykłe opowiadanie! Mogą być o różnorodnej treści. Od treści chrześcijańskiej do nawet elementów erotyzmu.
Jest sztuką dwutworzywową dlatego też ustanawia odrębne, właściwe dla siebie relacje między słowem i obrazem.
Jak dobrze wiemy, dalekim przodkiem komiksu są prehistoryczne rysunki w jaskiniach skalnych, które sięgają prehistorii.Oprócz tego odnajdziemy go także w plastyce preromańskiej, romańskiej i gotyckiej. Barwne obrazki ubarwiające kościoły, który miały na celu pokazywać nieuczonemu, cierpiącemu na analfabetyzm społeczeństwu zrozumieć dany przekaz.
Przykład komiksu składające się z samego obrazu, który bez słów trafia do audytorium
1) krótka forma komiksowa - kilku, kilkunastoobrazkowy, jednowątkowy epizod zakończony puentą o charakterze żartu sytuacyjnego lub słownego,
2) serial (cały cykl komiksów) - rozbudowana historia bohatera komiksu, poszczególne części mogą tu stanowić bezpośrednią kontynuację odcinków poprzednich lub łączyć się z nimi przez luźne odniesienia, cechują się brakiem ostatecznego zakończenia,
3) opowieść graficzna - uporządkowana kompozycja, logiczna całość, imitująca literacką powieść wraz z jej cechami charakterystycznymi.
DOŚĆ teorii!! Ale może jakieś ciekawostki?
Otóż:
Pierwotnym odbiorcą komiksu był dorosły, a dopiero w latach trzydziestych ta sztuka poszerzyła się o publiczność dziecięcą, kiedy zaczął powstawać Disney.
Bardzo często zdarzały się sytuacje kiedy filmy rysunkowe przetwarzały się na nowo w komiks, aby zdobyć większą popularność.
PRZEJDŹMY DO JAKIEŚ PRAKTYKI!
Przedstawiam filmik w postaci komiksu z pewnym przesłaniem, które każdemu z nas zapewne się przyda:
Każdy, kto wpiszę sobie w wyszukiwarce hasło: komiks lub komiksy - zobaczy multum stron typu:
http://www.kuku.pl/
http://www.swiatkomiksu.pl/
http://komiks.toplista.pl/
-> które pokazują nie tylko typowe komiksy (czyli obrazki z wypowiedzią w chmurce), ale także całe komiksy, ich rodzaje, różnorodną tematykę, opisy bohaterów oraz całe recenzje.
Rzecz jasna znajdziemy takie strony jak:
www.komixxy.pl - będące godnym następcą demotywatorów, które za pomocą obrazków i charakterystycznych dla nas wszystkich memów mają za cel rozbawiać odbiorców (a przy okazji bardzo rozluźnić nasze mózgi).
Dochodząc do meritum bardzo chciałabym Wam zdradzić mój ulubiony POLSKI komiks, który pewnie wszyscy, a przynajmniej powinni kojarzyć, a mianowicie:
Pewnie tę opowiastkę bardziej kojarzą nasi rodzice, ale sądzę,że jest warta do przeczytania dla każdego i to w każdym wieku ze względu na swoją uniwersalność i świetne poczucie humoru.
Moja mama twierdzi, że jest to pierwszy prawdziwy komiks, który pojawił się w Polsce i sprzedawał się w takich nakładach. Może przybliżymy trochę historię?
"Tytus, Romek i Atomek" - to seria komiksowa autorstwa: Henryka Jerzego Chmielewskiego, wydawana od roku 1957 aż do dziś! (to chyba coś znaczy?!)
Początkowo publikowana była na łamach młodzieżowej gazety „Świat Młodych” , a od 1996 – także w wersji książkowej. Jest to najdłużej ukazująca się polska seria komiksowa.
O czym jest?
Otóż: Romek i Atomek są nierozłącznymi przyjaciółmi od najmłodszych lat. Razem służą w harcerstwie, oboje wyjeżdżają na obozy harcerskie w trakcie, których przeżywają wiele przygód i to często takich, które dla wielu wydawałyby się po prostu niemożliwe. Bohaterowie opiekują się pewnym szympansem, który ku ich zdziwieniu wydaje się być bardzo inteligentny jak na małpę. Przyłącza się do nich i razem próbują tworzyć trójkę prawdziwych przyjaciół. Tyle, że Romek wraz z Atomkiem próbują szympansa (Tytusa) uczłowieczyć co prowadzi do bardzo śmiesznych sytuacji. A jakich? To już warto się samemu przekonać i chociażby spróbować znaleźć komiks w internecie, bibliotekach czy księgarniach, bo naprawdę warto!!
Oprócz trójki głównych bohaterów występują:
- Papcio Chmiel - rysunkowa wersja autora komiksu, artysta, malarz oraz przypadkowy twórca Tytusa, wychowawca, a do tego autorytet moralny chłopców i Tytusa.
- Profesor Talent - ekscentryczny naukowiec wynalazca, twórca i założyciel Instytutu Wszechzbytków, gdzie powstają fantastyczne pojazdy i inne wynalazki dla bohaterów.Posługując się naukowymi dowodami i podważa wiarygodność niektórych przygód.
Nic tylko przeczytać, gdyż sama:GORĄCO POLECAM TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!
Gdy będzie więcej czasu, mam nadzieję, że uda się dokładnie przeanalizować przygody trójki przyjaciół oraz znaleźć sens całej fabuły komiksu, gdyż jest on majstersztykiem samym w sobie! (jeśli chodzi oczywiście o cechy i uniwersalność komiksów). Seria komiksu ma nawet swój fanpage na facebooku: https://pl-pl.facebook.com/tytusromekiatomekpl - na niej przeczytamy wiele ciekawych i przydatnych informacji o całym komiksie oraz przekonamy się ile fanów posiada niewinna dwójka dzieci z małpą na czele!
Aby was jeszcze bardziej zachęcić i zainteresować wklejam Tytusa, Romka i Atomka, ale w postaci krótkiego odcinka z serii serialu animowanego, o którego jakości już sami musicie wyrazić zdanie:
Prawdziwa perełka, gdyż pierwszy z dwóch odcinków serialu animowanego o Tytusie.
Na zakończenie chciałam zaprosić do strony: http://gadzetomania.pl/2012/01/11/10-najdziwniejszych-komiksowych-superbohaterow/matter-eater-lad/top (gdyż pisanie tego wszystkiego tutaj było by istnym plagiatem), która przedstawia 10 najdziwniejszych komiksowych superbohaterów wszechczasów! Bardzo ciekawy a jednocześnie zabawny artykuł pokazujący wyobraźnię twórców komiksów, gdyż ze strony "kuchni" też należałoby spoglądać.
ŹRÓDEŁKA (bez których z pewnością bym tyle nie wiedziała!):
- http://www.tytusromekiatomek.pl/?status=3&tytus=45
- http://www.psp.rzezawa.pl/publikacje_pliki/HISTORIA%20KOMIKSU.pdf
- http://swiatkomiksu.eu/index.php/historia-komiksu/80-definicja-i-specyfika-gatunkowa-komiksu
- troszeczkę wikipedii
- Słownik Języka Polskiego
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------